Vede ze zbořené čekárny na Vyšehradě tunel? / tyden.cz: 29. 3. 2008

Když v polovině února zboural nový majitel chátrajícího nádraží Praha – Vyšehrad památkově chráněnou čekárnu, vypadalo to „pouze“ na bezohlednost. Teď se ale ukazuje, že firma TIP Estate je majetkově spojena s firmou, která asistovala při tunelování  státního Fondu dětí a mládeže.

V hrozném stavu je secesní nádraží pod Vyšehradem. V roce 1960 přestalo sloužit jako stanice, od roku 2001 je kulturní památkou. Naposled bylo opravováno před třiceti lety, a ještě mizerně – pod fasádu začalo zatékat. Vlastnické vztahy se vyjasnily až v roce 2006, pak začaly České dráhy hledat nového majitele.

O nádraží měla zájem městská část Praha 2, která v něm chtěla zřídit kulturní a společenské centrum, ale České dráhy daly nakonec přednost výběrovému řízení. Radnice totiž usilovala o bezplatný převod.

Rozpadající se nádraží koupila na podzim roku 2007 za 42 milionů firma TIP Estate z Vraného nad Vltavou. Jak dokáže pečovat o památku, předvedla vzápětí.

Honit Ukrajince

Nejprve nelegálně vykácela veškerou zeleň kolem nádraží včetně vzrostlých lip a topolů. Česká inspekce životního prostředí je sice předvolala k vysvětlení, ale marně.

„TIP Estate udělala úhybný manévr – kácení si objednala u jiné firmy. A tato firma uvedla, že nekácela ani ona, ale objednala si další, zatím neuvedenou společnost,“ sdělil pro TÝDEN.CZ ředitel pražského oblastního inspektorátu Pavel Martan.

Podobný postup je prý častý. „Stává se, že takový řetězec skončí u fyzické osoby a my pak máme honit Ukrajince,“ říká Pavel Martan. Po zeleni následovala v polovině února památkově chráněná hrázděná čekárna.

Čekárna stála v cestě

Ještě před prodejem nádraží odhadovala radnice Prahy 2 náklady na opravy a památkovou ochranu objektu na sto milionů. Správně tušila, že právě čekárna bude pro budoucího majitele největší komplikace. Stála totiž mezi kolejemi a přesunout ji by nebylo jednoduché. Starostka Jana Černochová se tehdy vyjádřila, že vysoká prodejní cena neumožňuje návratnost investice pro solidního kupce a že se radnice obává, aby v  budově nevzniklo například kasino.

Kvůli odstranění čekárny podalo město žalobu. Společnosti hrozí pokuta sto tisíc korun.

Volá záhadný architekt

Co v nádraží skutečně vznikne, je otázkou. Veřejnosti to firma rozhodně sdělit nechce. S novináři ani památkáři nekomunikuje, nemá žádné webové stránky, a jak potvrdil Pavel Martan, zásilky se ze sídla firmy vracejí odesilateli.

Jedinou výjimkou je telefonát, o němž mluví šéf magistrátních památkářů Jan Kněžínek. „Sám od sebe se mi ozval významý pražský architekt, kterého společnost oslovila s velmi zajímavým projektem na budoucnost nádraží.“

Kdo „významný architekt“ je a co chce s památkou provést, Kněžínek prozradit nechce. „Momentálně s firmou projednávají smlouvu. Až se domluví, jeho jméno řeknu.“

Tunelářská zkušenost

Firmu TIP Estate založil v říjnu roku 2004 Jan Mrázek, v březnu 2006 přešla na Petra Volšíka. Vlastní ji americká Wall Street Commercial Bank, která sídlí v miniaturním městečku Veneta ve státě Oregon. Na stálé adrese firmy či pod jménem Petra Volšíka figurují ještě další společnosti, které se zabývají pronájmem nemovitostí. Jedna z nich – Alcredo, původně T-report – podezřele výhodně nakoupila nemovitosti od státního Fondu dětí a mládeže. V dubnu 2006 soud rozhodl, že musí budovy vrátit.

Pozemek v Přísečné na Českokrumlovsku o velikosti pěti tisíc metrů čtverečních koupila firma od likvidátora fondu za deset tisíc korun. Podle oficiálního odhadu mohl stát inkasovat až dva a půl milionu. Prodej vyšetřovala policie, která k soudu poslala likvidátora právě za nevýhodné prodeje.


zdroj: https://www.tyden.cz/rubriky/cestovani/ceske-trosky/vede-ze-zborene-cekarny-na-vysehrade-tunel_51012.html