TN.cz: Ostuda Prahy! Oprava nádraží Vyšehrad je stále v nedohlednu

Klára Zamouřilová: Ostuda Prahy! Oprava nádraží Vyšehrad je stále v nedohlednu, TN.cz / tn.nova.cz, 31. 3. 2019

Dříve krásná secesní budova nádraží na Vyšehradě už několik let chátrá. Zapříčinil to především nezájem o budovu a dlouholeté dohady o její vlastnictví. A tak jsou dnes střechy propadlé, stěny posprejované a zem vypadá jako skládka. Záchrana budovy, která je zároveň kulturní památkou, je přitom stále v nedohlednu.

Nádraží přestalo sloužit svému původnímu účelu od 60. let minulého století, kdy se ze stanice stala pouze výhybna. V průběhu let zde byly snahy vytvořit z místa multifunkční kulturní centrum, hovořilo se i o obnovení stanice. Problematické je ale její umístění v oblouku, což je podle nových předpisů nepřípustné. Toto využití by tak bylo možné pouze při posunutí stanice na rovný úsek.

K rozkladu budovy přispěly dohady o její vlastnictví. O to se v  minulosti přely České dráhy a Správa železniční dopravní cesty. Českým drahám patřil pozemek pod budovou a SŽDC vlastnila budovu samotnou. Tyto společnosti se nemohly dohodnout, kdo je oprávněn s  majetkem nakládat a tak rozpad budovy pokračoval. Vlastníkem se nakonec v  roce 2007 stala firma TIP Estate.

Problémem, který v současnosti brání rekonstrukci, je především nezájem soukromého vlastníka o budoucnost budovy. Město se proto snaží objekt odkoupit. Podle zastupitele Prahy 2 Jaroslava Němce je teď nejdůležitější samotná záchrana budovy, zároveň se ale hovoří i o možném budoucím využití. „Jako nádraží to fungovat nebude. Podle naší představy by to mohlo sloužit pro společenské a kulturní užití,“ řekl pro Echo24 Němec.

Snahy o odkup a tím o záchranu vyšehradského nádraží jsou stále neúspěšné a do té doby bude budova stále více chátrat. Otázkou zůstává i to, zda se budova dočká odkupu a opravy dříve, než bude zralá pouze k  demolici.