Pod Vyšehradem zničili památku / lidovky.cz: 28. 2. 2008

PRAHA Praha má o památku méně, z vyšehradského nádraží totiž bez povolení zmizel památkově chráněný objekt. Firma TIP Estate, která loni zvítězila ve výběrovém řízení Českých drah a koupila historickou budovu nádraží, zbourala bývalou čekárnu, aniž počkala na vyjádření památkářů či drážního úřadu. Domek stál mezi kolejemi a s hlavní budovou ho spojoval podchod. Podle památkářů jde o hrubé porušení zákona. Vlastníkovi však hrozí pokuta maximálně sto tisíc korun.

Firma nádražní domek bez okolků zbourala, aniž by se kohokoliv ptala. „Vlastníkovi jsme psali s tím, že objekt nádraží Vyšehrad je vyhlášen za kulturní nemovitou památku a že ho zbourali bez našeho povolení,“ řekla včera Ivana Síbrtová z odboru péče o památky.

Památkáři se podle Síbrtové chystají zakročit a o spolupráci chtějí poprosit také radnici druhé městské části, ve které se nádraží nachází.

Zbourání domku mezi kolejemi totiž není jediný problém, který nový vlastník má. Nelegálně vykácel keře a stromy na pozemcích vedle nádraží. Případ nádraží Vyšehrad tak teď kromě památkářů řeší i Česká inspekce životního prostředí. „Totálně tam také zničili chodník. Vjeli na něj náklaďáky a celý chodník z mozaikové dlažby rozorali,“ dodal zástupce starostky Prahy 2 Václav Vondrášek.


Zdroj: https://www.lidovky.cz/pod-vysehradem-znicili-pamatku-dmx-/noviny.aspx?c=A080228_000030_ln_noviny_sko&klic=224173&mes=080228_0