Estate 10/2023: Bydlení jako v luxusním hotelu

Byty v Praze, luxusní vily a apartmány pobreží Jadranu i solární elektrárny v Srbsku. MILORAD MIŠKOVIC, zakladatel KARLIN PORT REAL ESTATE, nezahálí. V českém hlavním městě se chystá i na záchranu secesní budovy vyšehradského nádraží. „Rozhodne zachováme jejího ducha. Kolem postavíme dvě další budovy. Bude to první podobný projekt v Praze, který nabídne pres 160 mikrobytu,“ uvádí developer se srbskými a černohorskými kořeny.

[…] Během října dokončíme akvizici dalšího projektu v Praze 2, o kterém vyjednáváme už více než rok. Mělo by tam vzniknout 167 velmi atypických bytů. Říkáme tomu mikrobydlení. Jednotky budou mít výměru od 18 metrů čtverečních, většina se bude pohybovat mezi 20 a 25 metry čtverečními. Pár bytů necháme ve velikosti 45 metrů čtverečních.

Kde projekt bude?
Jde o bývalé nádraží Vyšehrad. Projekt jsme nazvali Vyšehrad Railway Station. Jde o přestavbu původní nádražní budovy a vedle vyrostou dvě novostavby. Touto akvizicí se počet projektů ve fondu rozšíří na tři. Fond tak získá dostatečnou atraktivitu pro další investory.

Jak se z bývalého nádraží dělají byty?
Musíte respektovat požadavky památkářů, což jsme udělali. Vizualizace projektu jsme předložili všem relevantním orgánům a od všech jsme dostali zelenou. Máme už i stavební povolení, ale to budeme ještě upravovat prostřednictvím institutu změny stavby před dokončením. Kromě mikrobytů vznikne v přízemí devět až jedenáct prostorů pro obchody. Pod zemí budou mít rezidenti k dispozici 46 parkovacích stání. Bude to první projekt tohoto typu v Praze.

V jaké cenové úrovni se budou byty pohybovat?
V průměru by mě ly vycházet na 200 tisíc korun za metr čtvereční. Právě cena byla důvodem, proč jsme se rozhodli vstoupit do takového projektu. Nejenže je v Praze obecně deficit bytů, ale je tady také málo malých bytů, speciálně v Praze 2. U malých bytů je důležitější než cena za metr čtvereční celková částka, kterou budou kupující za byt platit. V projektu Vyšehrad Railway Station to bude od 4,5 do 6 milionů korun, což si myslíme, Že pro konečné uživatele i investory bude atraktivní. Musíme si uvědomit, Že nájmy v podobných objektech po kvalitní rekonstrukci na atraktivních místech v Praze se dnes pohybují mezi 550 až 750 korunami za metr čtvereční na měsíc. Takže pro investory i při ceně bytu 200 tisíc korun za metr čtve rečních půjde o zajímavou investici, a to jak z pohledu růstu hodnoty bytu, tak i výnosu z nájemného.

Vzhledem k tomu, že půjde o velnů malé byty, počítáte v projektu se společným zázemím či službanů pro obyvatele?

Ve stávajícím objektu nádražní budovy budeme mít v přízemní a v prvním patře velkolepé prostory. Chceme tím zachovat ducha celé budovy. Budeme tam mít velkou recepci, společenskou místnost. Když vstoupíte dovnitř, budete si připadat jako v luxusním hotelu. Obyvatelé budou mít k dispozici i služby conc1erge.“


Jan Stuchlík: Bydlení jako v luxusním hotelu, Estate 10/2023