ČTK: Praha začala jednat s vlastníkem nádraží Vyšehrad o odkupu

Praha 11. března 2020 (ČTK) – Zástupci pražského magistrátu dnes začali jednat se zahraničním vlastníkem nádraží Vyšehrad o možném odkupu či výměně historické budovy. Strany se neshodují na ceně, za kterou by město budovu koupilo a majitel chce prodat. Praha nabízí zhruba 67 milionů korun, vlastník chce 130 milionů. Ve hře je nově také výměna za jinou městskou nemovitost či pozemek. ČTK a Českému rozhlasu to dnes řekl radní Jan Chabr (TOP 09). Nádraží je památkově chráněné a je dlouhodobě v dezolátním stavu. Vlaky u něj nezastavují.

„Dnes jsme si víceméně zrekapitulovali, že jsme limitováni cenou podle znaleckého posudku. Nepředpokládáme, že bychom za nemovitost nabízeli něco víc. Představa majitele je 130 milionů korun, kdy tvrdí, že to je cena, kterou oni mají na trhu. Dnes to bylo vstupní jednání,“ řekl Chabr.

Vlastník podle Chabra městu nabídl kromě koupě další dvě možnosti postupu. První je směna nádraží za jinou městskou nemovitost, potenciálně pozemky. „Takže my se pokusíme kouknout do městských pozemků, které jsou v kategorii ne zcela potřebných pro město,“ řekl Chabr. Druhou variantou je prodej pouze samotné historické budovy bez okolních pozemků.

Vlastník loni městu oznámil, že má zájemce o koupi ze soukromé sféry. Tato jednání se prý ale zadrhla. „Kdyby prý nedopadlo jednání s  magistrátem, tak prý mají ještě dalšího jednoho zájemce, jehož jméno neznáme,“ řekl Chabr. Důležité podle něj je, aby budovu vlastnil někdo, kdo ji zrekonstruuje a bude se o ni starat.

Pokud by město nádraží získalo, zástupci Prahy v minulosti řekli, že by do něj Praha mohla umístit Slovanskou epopej Alfonse Muchy. „Do historické budovy se nevejde. Jde o dvě nové budovy, na které je vydáno stavební povolení, a do těchto dvou křídel, si myslíme, že by se epopej vejít mohla,“ řekl dnes Chabr. Umístění epopeje na nádraží nyní prověřují architekti a Institut plánování a rozvoje (IPR).

Provoz nádraží byl zastaven kolem roku 1960. V soukromých rukách je objekt, který byl v roce 2000 prohlášen za kulturní památku, od roku 2007.

brn jw