ČT 1: Budoucnost nádraží Vyšehrad

Bohumil Klepetko, moderátor
Pražské nádraží Vyšehrad je sice kulturní památkou, nicméně pro vlaky neslouží už od šedesátých let a od té doby jen chátrá. V současnosti je v dezolátním stavu a rozpadá se. Teď ale má nového majitele od společnosti Miquelira Limited registrované na Kypru. Budovu koupil developer a investor Milorad Miškovič, který už stojí za stavebními projekty v Karlíně a záměry má i s nádražím Vyšehrad.

Kristina Kolovrátková, redaktorka
Noblesní secesní odbavovací halu v ní viděl už jen málokdo. Projít teď kolem budovy nádraží Vyšehrad je spíš hazard. Padá z ní omítka a taky kusy zdiva. Podle statika je její stav kritický až život ohrožující, a úředníci proto nechali památku částečně oplotit a zabrali tím kus silnice. Dosavadní vlastníci se o cenou stavbu nestarali. Ten poslední měl sídlo na Kypru. S úřady ani památkáři nekomunikoval.

Adam Zábranský, radní pro bydlení a transparentnost hl. m. Prahy /Piráti/
Pražští památkáři opakovaně pokutovali a doháněli předchozí majitele k tomu, aby se o tu nemovitost začali starat.

Kristina Kolovrátková, redaktorka
Radnice Prahy 2 na vlastníka před rokem podala trestní oznámení.

Jan RECMAN, místostarosta pro oblast územního rozvoje /ODS/
Komunikace vlastně s tím vlastníkem byla bezvýsledná. Opravdu jsme posílali dopisy často na ten Kypr a nedostávali jsme za ně žádnou odpověď.

Kristina Kolovrátková, redaktorka
Po letech ale přišel zlom. Historickou památku teď odkoupil developer Milorad Miškovič, jeho společnost se dosud zaměřovala na výstavbu bytových a kancelářských komplexů na pražském Karlíně. A na rozdíl od předchozích vlastníků zatím komunikuje.

Jan RECMAN, místostarosta pro oblast územního rozvoje /ODS/
Už jsme si na tento týden dohodli jednání s novým vlastníkem, na kterém budeme chtít řešit, jaké stavební záměry tam má v té lokalitě.

Kristina Kolovrátková, redaktorka
I my jsme oslovili majitele, zatím jsme ale zůstali bez odpovědi. Podle serveru Seznam Zprávy by tady měly vzniknout mikrobyty. Napovídá tomu i název společnosti, která je nově uvedena u parcely v katastru nemovitostí, a to Vyšehrad rezidence.

Jan Holeček, vedoucí odboru Národního památkovéo ústavu v Praze
Vznik těch bytů by bylo vhodnější jaksi vsunout do těch objektů, jejichž výstavba byla povolena v těsném sousedství nádraží, na jeho obou stranách.

Kristina Kolovrátková, redaktorka
Samotné Nádražní budově nejsou podle památkářů některé typy bydlení, vhodné využití by mělo odpovídat jejímu historickému významu. Kristina Kolovrátková, Česká televize.


zdroj: ČT 1, Česká televize, Události v regionech – Praha, 12. 2. 2024