Praha bude usilovat o odkoupení a rekonstrukci nádraží Vyšehrad

Předseda Klubu zastupitelů Pirátů Prahy 2, Jaroslav Němec byl součástí vyjednávacího týmu pro kulturu, památkovou péči a cestovního ruchu nově vznikající koalice (Piráti, Praha sobě, Spojené síly pro Prahu) na magistrátě Hlavního města Prahy a prosadil do Programové prohlášení pro Hlavní město Praha, že město bude usilovat o odkoupení a rekonstrukci nádraží Vyšehrad.Programové prohlášení pro Hlavní město Praha – Architektura a památková péče:

● Architektonické a urbanistické soutěže u veřejných staveb považujeme za nezbytný standard. Cena není hlavním kritériem.

● Ceníme si památek a kulturního dědictví, chceme raději opravovat než bourat. Budeme uplatňovat citlivý a individuální přístup. V případě kontroverzních projektů oprav nebo demolic podpoříme širší společenskou diskusi. Zasadíme se o jasná pravidla pro vlastníky památkových objektů a vytvoříme systém podpory oprav památek celopražského významu.

● Vnímáme pozitivní roli kvalitní architektury pro vznik vystavěného prostředí, které slouží lidem a obohacuje jejich životy. Architektura není jen tvorba, ale taktéž péče o prostředí v celé šíři významu tohoto slova. Péči si tak zaslouží i kvalitní příklady poválečného období, zvláště opomíjených let šedesátých a sedmdesátých. Příkladem je budova Transgasu, které hrozí demolice. Při zachování respektu k vlastnickým právům chceme s majiteli takových budov jednat a hledat společnou cestu pro zachování tohoto architektonického bohatství.

● Budeme pokračovat v krocích k odkoupení kostela sv. Šimona a Judy. Budeme usilovat o odkoupení a rekonstrukci nádraží Vyšehrad. Odkoupit chceme též Borůvkovo sanatorium v Legerově ulici – chceme podpořit důstojné využití nyní prázdné a chátrající budovy, kde zemřeli Jan Palach a Josef Toufar.

Celé znění: https://praha.pirati.cz/assets/pdf/programove-prohlaseni.pdf